Hitel monitor

A lakás- és áruhitelek, valamint a személyi kölcsönök húzták 2016-ban a hitelpiacot

Cofidis Hitel Monitor
2017. I.
Sokat javult a hitelek megítélése

Sokat javult a hitelek megítélése

Bár a hitelfelvevők számában nem történt jelentős elmozdulás, 2016 mégis komoly áttörést hozott a lakossági hitelek piacán, ami elsősorban a hitelekkel kapcsolatos vélemények, attitűdök pozitív irányú változásában érhető tetten.

Ötből ketten jelenleg is törlesztenek

18-65 éves magyar lakosság mintegy háromnegyede vett már fel életében legalább egy alkalommal valamilyen hitelt. Ez az arány az elmúlt egy évben nem változott, sőt a Cofidis Hitel Monitor kutatássorozat kezdete, 2011 novembere óta nagyjából ezt a 75 százalék körüli értéket mérjük – vagyis elmondható, hogy négy magyarból három rendelkezik hitelfelvételi tapasztalattal, és az új hitelt igénylők is jellemzően ebből a körből kerülnek ki. A tavalyi év végén a lakosság 41 százaléka törlesztett valamilyen hitelt, gyakorlatilag ugyanannyian, mint egy évvel korábban, 2015 óta tehát az élő hitelszerződéssel rendelkezők számában sem tapasztaltunk változást – 2011-2012-höz képest viszont érezhető a csökkenés, akkor ugyanis a lakosság nagyobbik része a törlesztők táborába tartozott.

A hitellel rendelkezők felének van olyan szerződése, amelyet az utóbbi egy évben kötött, és bár 2016-ban mintha kissé nőtt volna a hitelfelvételi kedv, a piac az új szerződéskötések számát illetően is kiegyensúlyozottnak mondható. Míg a hitellel rendelkezők többségének egyetlen hitele van, közel egyharmaduk többet is törleszt, igaz három vagy annál több élő hitelszerződéssel csak a magyarok 3 százaléka rendelkezik. Az adatokból azt is látjuk, hogy leginkább a harmincas-negyvenes korosztály él a hitelfelvétel lehetőségével: körükben az átlagosnál lényegesen magasabb – 55-60 százalék körüli – a hitellel rendelkezők aránya, miközben a 18-29 évesek alig több mint egynegyede, a hatvanas éveikben járóknak pedig csupán egyötöde törleszt valamilyen hitelt.

A felvett hitelek típusát vizsgálva azt látjuk, hogy bár még mindig lakáshitellel rendelkeznek a legtöbben – a lakosság 12 százaléka –, a törlesztők száma az elmúlt években folyamatosan csökkent, és a 2016-ban felvett hiteleket tekintve messze nem ez volt a legnépszerűbb hiteltermék. Tavaly áruhitelt és személyi kölcsönt vettek fel a legtöbben – utóbbival a lakosság egytizede rendelkezik jelenleg. Az elmúlt egy évben igénylők átlagosan 476 ezer forintot vettek fel, ugyanakkor a többség 400 ezer forintnál kisebb összeget kapott.

A hitellel a célok megvalósításáért

Bár a személyi kölcsön továbbra is sok esetben hozza egyensúlyba a családi kasszát, folyamatosan csökken azok aránya, akiknél a pénzügyi nehézségek áthidalása motiválja a hitelfelvételt, és ezzel párhuzamosan egyre többen vannak, akik jövőbeli céljaik megvalósítására vesznek fel hitelt. Míg 2015-ben a személyi kölcsönt igénylők 36 százalékánál volt szempont a bevételek és kiadások egyensúlyban tartása (vagy adott esetben a „tűzoltás”), addig 2016-ban már csak 24 százalék esetében játszott ez szerepet. Ezzel szemben 22 százalék vett fel személyi hitelt lakásfelújításra, korszerűsítésre, 17 százalék pedig háztartási gépek vásárlására – utóbbi szempont egy évvel korábban csak 9 százalékra volt jellemző.

A hitelfelvétel céljában tehát komoly változást figyelhettünk meg a tavalyi évben, de természetesen ez a változás nem előzmények nélküli. A hitelekkel kapcsolatos gondolkodásmód megváltozása már korábban elkezdődött: 2015 őszén jelentősen nőtt azok aránya, akik elfogadható, felelősségteljes megoldásnak tartják a hitelfelvételt, ráadásul olyan célok esetében is, mint bútorok, háztartási gépek, berendezések vagy egyéb eszközök vásárlása. Legtöbben – az emberek 70 százaléka – egyébként lakásvásárlásra tartják megfelelő megoldásnak a hitelt, de a többség lakásfelújítás esetén is egyetért a hitelfelvétellel.

Azonban nem csak a hitelcélok megítélésében figyelhettünk meg változást az elmúlt másfél évben – ezzel egyidejűleg gyakorlatilag minden szempontból javult a hiteltermékek, a hitelintézetek és a hitelfelvétel megítélése. Egyre kevesebben osztják a hitelekhez kapcsolódó negatív véleményeket: míg például 2015 elején még háromból ketten gondolták úgy, hogy a hitelek tartalmaznak olyan rejtett költségeket, amelyekkel az emberek csak a hitelfelvétel után szembesülnek, ma már alig több mint felük vélekedik így. De lényegesen csökkent azoknak az aránya is, akik a hitelkonstrukciókat átláthatatlannak érzik, mint ahogy azoké is, akik a hitelfelvételt a szorult helyzettel és a kiszolgáltatottsággal azonosítják. Ezzel szemben egyre többen vélekednek úgy, hogy a hitel egyfajta lehetőség – az emberek többsége egyetért azzal, hogy mind váratlan kiadások fedezéséhez, mind nagyobb léptékű célok eléréséhez jó megoldást nyújthat.

A hitelintézetekkel – és így a hitelekkel – kapcsolatos bizalmat erősítheti az is, ha az emberek érzékelik a köztük lévő versenyt; e téren is jelentősen változott a helyzet, míg ugyanis 2015 elején még az emberek kevesebb mint fele látta úgy, hogy kiélezett verseny van a pénzintézetek között szolgáltatásaik és áraik tekintetében, addig ma már közel kétharmaduk van ezen az állásponton.

Csökken a hitel-ellenesek, nő a hitelpártiak aránya

A hitelekkel kapcsolatos attitűdök változását az is jól mutatja, hogy jelentős mértékben csökkent a hitel-ellenesek aránya, és ezzel párhuzamosan nőtt a hitelkedvelőké. Előbbi csoportba azok tartoznak, akiknek alapvetően negatív a hozzáállásuk a hitelhez, amit legfeljebb egyfajta szükséges rossznak tekintenek; utóbbiba pedig azok, akik kifejezetten hitelpártiak, és a hitelekben a lehetőséget látják, emellett úgy gondolják, hogy ha az ember kellően megfontolt és körültekintő, akkor nem kell tartania a kockázatoktól. E két ellentétes szemléletű szegmens együtt évek óta a magyar társadalom nagyjából felét teszi ki – a másik felét a semleges attitűddel bíró hitel-elfogadók alkotják –, ugyanakkor míg a kutatássorozat kezdetén, de még 2015 első negyedévében is háromszor-négyszer annyi hitelellenes volt, mint hitelpárti, addig mostanra már szinte megegyezik a két csoport nagysága. Legutóbbi felmérésünk szerint a lakosság 26 százaléka nevezhető hitelellenesnek, 23 százaléka hitelpártinak.

Mindent egybevetve kijelenthető, hogy 2016 leginkább a hiteltermékek megítélésében, a hitelfelvétellel kapcsolatos véleményekben, attitűdökben hozott változást. Az emberek ma már bátrabban fordulnak a hitelintézetekhez, mint néhány évvel ezelőtt, és olyan célokra is vesznek fel hitelt, amelyek esetében korábban inkább elzárkózóak voltak. Jó okunk van feltételezni, hogy ez a pozitív tendencia idén is folytatódni fog, és a hitel egyre inkább a tudatos pénzügyi magatartás elfogadott eszköze lesz – ami hosszabb távon a hitelfelvevői kör bővülését is eredményezheti.

Cofidis Hitel Monitor

A Cofidis Hitel Monitor kutatásról: az adatok az Cofidis Hitel Monitor kutatásából származnak, melyet az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft. készít 500 fős mintán online adatfelvétellel évente négy alkalommal. Az adatok a 18-69 éves magyar internetező lakosságra reprezentatívak.

További cikkek
Óvatos ébredezés a pénzügyi téli álomból
Óvatos ébredezés a pénzügyi téli álomból Vélemény
Óvatos ébredezés a pénzügyi téli álomból

2023-ban viszonylagos sötétség borult a háztartásokra pénzügyi szempontból. 2024-ben azonban várhatóan egyre erősebben világít majd a gödörből a felszín felé vezető út fénye. Az ébredezés egyelőre óvatos, ám a kilátások optimizmusra adnak okot az emberek részéről, akik ezzel egyidőben egyre inkább számítanak tudatos tervezőnek pénzügyeiket illetően.

2024.02.29
Idén utazásra költenének leginkább a magyarok
Idén utazásra költenének leginkább a magyarok Kutatás
Idén utazásra költenének leginkább a magyarok

A magyarok 63 százalékának vannak olyan céljai az idei évre, amihez anyagi forrás szükséges. Akik már konkrét összegben gondolkodnak, azok ideálisan mintegy másfél milliót szeretnének költeni, de reálisan 600 ezer forinttal számolnak. A válaszadók több mint fele a pénzügyekben szeretne előrelépést, különösen igaz ez a fiatalokra. A lakásfelújítás sokaknak fontos cél, ám idén a legtöbbet utazásra adnák ki a magyarok -- derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából.

2024.02.29
Így szokj le az impulzusvásárlásról, a pénzügyi tervezés legnagyobb buktatójáról
Így szokj le az impulzusvásárlásról, a pénzügyi tervezés legnagyobb buktatójáról Vélemény
Így szokj le az impulzusvásárlásról, a pénzügyi tervezés legnagyobb buktatójáról

Elkeserít a bankszámlád egyenlege? Elkezdenél spórolni egy jövőbeli nagyobb kiadásra, de úgy érzed, egyszerűen kifolyik a pénz a kezeid közül? A pénzügyi problémák sok esetben felforgatják az életünket, érzelmileg leterhelnek és hosszabb távon akár lelki és magánéleti problémákat is okozhatnak. A túlköltekezés legtöbbször az impulzusvásárlásnak tudható be. Nehéz feladat leküzdeni, hiszen egy erős függésről van szó, amelyet a modern fogyasztói társadalom csak felerősít, ugyanakkor nem is lehetetlen. Néhány tipp megfogadásával és betartásával visszaszerezhetjük a kontrollt pénzügyeink felett.

2024.02.29
{FOOTER_JS}