Hitel Monitor

Az egyetlen biztos pont?

Czifrik Katalin
2025. I.
Lényeges változásokat tükröz a Cofidis Hitel Monitor 2022-es és 2025-ös kutatása közötti különbség a magyarok otthonfelújítással és finanszírozással kapcsolatos gondolkodásában. Az adatokból úgy tűnik, sok hangsúly máshová került az elmúlt három év alatt.

Bár sok kérdésre nagyon hasonló válaszok érkeztek mindkét felmérés során, ha a nagyobb eltérésekre figyelünk, kiderül, hogy elsősorban attitűdváltozásról beszélhetünk. Az egyik legnagyobb különbség, hogy jelentősen többen terveznek otthonfelújítást, szépítést, komfortbővítést, mint három évvel korábban. Az állami otthonfelújítási program, a SZÉP-kártyán található összegek és a nyugdíjpénztári megtakarítások átmeneti felhasználhatósága, valamint az inflációtól való félelem is egyértelműen szerepet játszik ebben, amit részben a felmérés adatai is szépen igazolnak. Az eredményekből azonban pontosan kirajzolódik egy további, összetett motiváció is, aminek szintén komoly hatása lehet a felújítással és pénzzel kapcsolatos választásokra. Ennek pedig a bizonytalanság fokozódása a lényege.

Várjunk még, vagy inkább fogjunk bele?

Sokkal többen számítanak az építkezések, felújítások költségeinek további drágulására, mint három éve, ezért már nem akarják halogatni a beruházásaikat. A kiadásokkal kapcsolatban azonban az emberek az állami ösztönzők ellenére is óvatosabbak lettek. Ezt jelzi, hogy reálértéken csökkent a felújításra szánt átlagos költség. Szembetűnően kevesebben vennének igénybe saját megtakarítást, illetve ismerősi, rokoni kölcsönt, amiben nagy szerepe lehet, hogy az elmúlt évek inflációs sokkja után kevesebb a tartalék, illetve amit sikerült újra megépíteni, azt jobban féltik az emberek. Egy közel 20 százalékos pénzromlás megélése után az is érthető, hogy változóban van a rokoni, baráti kölcsönök iránti bizalom. Szintén az inflációtól való erőteljesebb félelem magyarázhatja, hogy aki nem férne bele a tervezett költségekbe, most sokkal inkább hajlandó lenne módosítani a terveket vagy olcsóbb megoldásokat választani, mintsem halasztani a beruházást, illetve lemondani róla.

Ne legyen stressz!

A Cofidis Hitel Monitor felmérés szerint idén jóval erősebb a felújítások miatti aggodalom is, mint három éve. Sokkal többen tartanak az érzelmi-mentális megterheléstől, az elmúlt 3 évben megduplázódott azoknak az aránya, akik félnek, hogy ez a stressz alááshatja a család, illetve a párkapcsolat stabilitását.

Hogy mi minden állhat a változások hátterében, azt nem kell sokáig kutatni. A 2022-es felmérés után kibontakozó háború, energiaválság és persze az infláció, amely 2023-ban rekordméreteket öltött. A szomszédságunkban folyó harcok pedig azóta sem értek véget, sőt, további és ma is tartó geopolitikai feszültségek alakultak ki, amelyek érintik vagy érinthetik a mindennapi életet, pénzügyeket, megélhetést. Ezt az általános bizonytalanságot mélyítette legutóbb tovább az Egyesült Államok vámháborúja és a hazai gazdaságot súlyosan fenyegető állategészségügyi járvány.

A szorongás nem jó, de érthető. Ahogyan a pénzügyi óvatosság is. Pozitívum, hogy mindez nem írja felül az otthonfelújítás igényét, sőt! A jelek szerint a kiszámíthatatlanná, fenyegetővé váló világban felértékelődik az otthon biztonsága, méghozzá nemcsak érzelmi és egzisztenciális, hanem anyagi értelemben is. Amikor a külvilág forrong és folytonos baljós változásban van, aminek a pénzünk is kitett, az otthon nemcsak menedék és stabil anyagi tartalék, hanem egy olyan hely is egyben, amit képesek lehetünk alakítani és kontrollálni – úgy, ahogyan szeretnénk.

Czifrik Katalin

Harminc éve dolgozik újságíróként. Közel 20 évig vezette az egyik legrégebbi városi közéleti lap, a Százhalombattai Hírtükör szerkesztőségét. Tanácsadóként vegyipari szakszervezetek kommunikációs tevékenységét segítette. A Magyar Mezőgazdaság Kiadó mezőgazdasági szakújságírójaként, szerkesztőjeként fő témája az ágazat finanszírozása volt. A Blikk gazdasági újságírójaként elsősorban a mindennapi személyes pénzügyekkel foglalkozik.

További cikkek

Mintegy 100 ezer forintot szánnak a magyarok az idei karácsonyra

Mintegy 100 ezer forintot szánnak a magyarok az idei karácsonyra Kutatás

Mintegy 100 ezer forintot szánnak a magyarok az idei karácsonyra

Az ünnepekre átlagosan 102 ezer forintos kerettel számolnak a magyarok, akik pedig ajándékoznak, 46 ezer forintot költenének a meglepetésekre. Igazi zöld fenyő kevés család otthonát díszíti, a többség ugyanis már műfenyőt állít. A karácsonyi nagybevásárlást intézők 74 százaléka az ünnepi falatokhoz is szívesen választ majd saját márkás élelmiszereket – derült ki a Cofidis Hitel Monitor reprezentatív kutatásából.

2024.11.07

Az egyetlen biztos pont?

Az egyetlen biztos pont? Vélemény

Az egyetlen biztos pont?

Lényeges változásokat tükröz a Cofidis Hitel Monitor 2022-es és 2025-ös kutatása közötti különbség a magyarok otthonfelújítással és finanszírozással kapcsolatos gondolkodásában. Az adatokból úgy tűnik, sok hangsúly máshová került az elmúlt három év alatt.

2024.11.07